• ecenuryesilaydın

Yüzer Ges : İnovatif Çözüm

Güncelleme tarihi: 27 Nis 2021


Yazan: Barış Arıcı

TYT | Co-Founder & CEO

Dünya Doğa Fonu tarafından açıklanan rakamlar, tatlı su eksikliği ve kaybı sorununa dikkat çekiyor.

Sanayi devriminden bu yana sıcaklığın 1°C artması, evlerdeki su tüketiminin % 200 artması ve 1955 yılından bu yana endüstriyel su tüketiminin % 130 artması tatlı su kaynaklarımız üzerinde daha fazla baskı oluşturdu.

1°C lik bir artış tekrarlanması, deniz suyu seviyelerinin 50 cm yükselmesine ve buharlaşmayı artırarak tatlı su kaynaklarımızda % 17'lik bir kayba yol açacaktır. Bu rakamlar, CO2 emisyonlarının acil olarak azaltılması ve tatlı su rezervuarlarımızı korumak için harekete geçilmesi gerektiğine işaret ediyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş halihazırda devam etmektedir ancak teknoloji geliştiricileri ve çözüm sağlayıcıları olarak bizim sorumluluklarımızdan biri, farklı sektörlerdeki inovatif iç görüleri kullanan çözümlerle bu geçişi hızlandırmaktır.

Yüzer güneş enerji santralleri (Yüzer GES) bu çözümlerden biridir. Yüzer GES, su rezervlerinin yüzeylerine güneş panelleri yerleştirilmesi anlamına gelen bir çözümdür. Yüzer GES panellerde %15'e varan soğutma etkisi ile üretimi arttırmakla kalmaz, aynı zamanda sudaki buharlaşmayı % 60'a kadar azaltır.

Yüzen güneş enerji santrali panel maliyeti toprağa monte edilmiş olanlara kıyasla hala daha yüksek olmasına rağmen, Seviyelendirilmiş Elektrik Maliyeti, yani yüzer güneşin LCOE'si, enerji üretiminde sağladığı artış nedeniyle toprağa monte edilmiş bir güneş santralininkine benzerdir.

Kurulu yüzer güneş enerji santrali üretim kapasitesi son birkaç yılda önemli bir artış göstererek, 2014 yılında 10 MW'lık kümülatif kurulu kapasitesinden 2018'in sonunda 1097 MWp seviyesine yükselmiştir.Bu katlanarak büyüyen artışın, her gün açıklanan güneş enerjisi ihaleleri ve bugüne kadar 1 GW'dan fazla olan açık ihale sayısı düşünüldüğünde devam etmesi bekleniyor.

Makalede kullanılan tüm veri ve grafiklere referansı aşağıdaki bağlantılarda bulabilirsiniz.

Referans 1

Referans 2

 

32 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör